Město Liberec

05.09.2020

Liberec je opravdovou metropolí českého severu, přirozeným správním, vzdělanostním, kulturním a ekonomickým centrem Libereckého kraje. Každého návštěvníka příjemně překvapí svojí nezvyklou polohou: leží v malebné kotlině mezi Jizerskými horami a dominantním, takřka bizarním Ještědským hřbetem, jenž dodávají městu horský ráz. Hora Ještěd (1012 m) je se "stavbou století" skutečným symbolem Liberce, který je proto často označován jako "město pod Ještědem". Napříč Libereckou kotlinou protéká řeka Nisa, jež pramení v podhůří Jizerských hor a později tvoří hraniční tok mezi Českou republikou, Spolkovou republikou Německo a Polskou republikou.

Dnešní Liberec se rozkládá na ploše 106 km² a žije zde zhruba 106 000 obyvatel. Vysoká kulturní i hospodářská úroveň města se odrazila v osobitém stavebním vývoji. Architektonickou tvář centra Liberce dodnes určuje velká přestavba města na konci 19. století. Tehdy došlo k demolici původních - zčásti ještě dřevěných či brázděných staveb - a stavbě reprezentativních veřejných budov v neorenesančním slohu - radnice, spořitelny, pošty či muzea a lázní. Původní architekturu města dnes představují jen hrázděné Valdštejnské domky ze 17. století či liberecký zámek, jehož vzhled silně ovlivnila klasicistní přestavba.

Mezi cenné stavební památky patří zejména liberecká radnice, císařské lázně či Valdštejnské domky. Ačkoliv je vyspělým dynamickým městem s rozvinutým průmyslem a sto tisíci obyvateli, leží Liberec na okraji rozsáhlých lesů a do přírody je to z centra doslova několik kroků. Snad proto mají Liberečané tak trochu "severské" záliby: milují hory a horské sporty, pro které jsou zvláště v zimě v okolí města ideální podmínky. K obyvatelům města se v tomto směru každoročně připojují desetitisíce tuzemských i zahraničních návštěvníků, z nichž mnozí si město oblíbili natolik, že do Liberce přijíždějí pravidelně. Město je však překvapuje nejen obrazy horské zimní krásy, stále častěji je Liberec vyhledáván i milovníky letních sportů, zejména cykloturistiky, pro kterou jsou v okolí města ideální podmínky.

Rekreační možnosti Liberce jsou překvapivě bohaté, neboť město obklopují četné lesy s mnoha vodními plochami. Okolí města skýtá rozmanité možnosti výletů za historickými památkami Liberecka.

Více informací naleznete zde: visitliberec.eu/enjoyliberec

Kalendář akcí: visitliberec.eu/kalendar-akci